Letálna akrodermatitída u bullteriérov
Letálna akrodermatitída (LAD) je závažné dedičné ochorenie, ktoré postihuje bullteriérov a miniatúrnych bullteriérov. Ide o genetickú poruchu so smrteľným priebehom, ktorá ovplyvňuje vývoj kože, imunitný systém a celkový rast postihnutého šteniatka.
Príznaky letálnej akrodermatitídy
Prvé klinické príznaky ochorenia sa objavujú už v ranom veku, často v priebehu niekoľkých týždňov po narodení. Medzi typické prejavy patria:
Hlavné klinické príznaky:

- Zaostávanie v raste – postihnuté šteniatka sú menšie a nevyvíjajú sa normálne.
Kožné problémy – erytém (začervenanie kože), tvorba šupín, erózie, ulcerácie (vredy) a chrasty. Najčastejšie sú postihnuté tvár, končatiny a najmä labky.
Deformácia a bolestivosť drápov – postupom ochorenia dochádza k deformácii pazúrov, čo spôsobuje výraznú bolesť pri pohybe.
Opakované infekcie – v dôsledku oslabenej imunity býva koža často napadnutá kvasinkovými infekciami spôsobenými Candida a Malassezia.
Gastrointestinálne a respiračné problémy – hnačky, zápal priedušiek a zápal pľúc sú časté a môžu komplikovať priebeh ochorenia.
Zmeny správania – postihnuté šteniatka môžu byť apatické, neochotné k pohybu, niekedy až agresívne.
Progresia ochorenia je rýchla a zvieratá sa zvyčajne dožívajú len približne 7 mesiacov.

Genetická podstata ochorenia
Letálna akrodermatitída je auto-zomálne recesívne dedičné ochorenie, čo znamená, že:
- Obaja rodičia postihnutého šteniatka sú bezpríznakoví nosiči mutantnej alely.
- Pri spojení dvoch heterozygotných rodičov existuje 25 % šanca, že šteniatko bude choré, 50 % šteniatok budú nosičmi a 25 % budú úplne zdravé.
V súčasnosti je k dispozícii genetický test, ktorý dokáže spoľahlivo identifikovať nosičov mutácie. Testovanie všetkých chovných jedincov je nevyhnutné na prevenciu narodenia šteniatok s týmto smrteľným ochorením.
Prevencia a zodpovedný chov
Aby sa predišlo šíreniu letálnej akrodermatitídy v chove bullteriérov, je dôležité dodržiavať niekoľko zásad:
- Genetické testovanie všetkých chovných zvierat – len tak je možné identifikovať a vylúčiť nosičov mutácie z reprodukcie.
Starostlivý výber rodičovských jedincov – krytie dvoch heterozygotov nesie riziko narodenia chorých šteniat.
Osveta medzi chovateľmi – informovanie chovateľov a budúcich majiteľov o výskyte a prevencii tohto ochorenia.
Letálna akrodermatitída je vážne dedičné ochorenie, ktoré môže mať fatálny dopad na život šteniat. Jedinou efektívnou cestou na jeho elimináciu je genetické testovanie chovných jedincov a zodpovedný prístup k chovu.
V prípade Vašich otázok ohľadom tohto ochorenia Vám radi podaríme a vyšetríme Vášho psíka:
Odborný garant:
MVDr. Patrícia Pavlačková, CSAVP (Dermatology) - dermatologička
📞 Ako sa objednať na vyšetrenie?
Pre rezerváciu termínu prosím kontaktujte našu recepciu počas otváracích hodín, ktorá Vám poskytne všetky potrebné informácie a dohodne najvhodnejší termín vyšetrenia